روستای کلیج خیل مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری   
پنجشنبه, 14 شهریور 1392 ساعت 17:00

 

 

 

 روستای کلیج خیل:

 

کلیج خیل، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران ایران

 

موقعیت جغرافیایی:

 

روستای سرسبز وزیبای کلیج خیل در 5کیلومتری شهرستان سوادکوه شمالی واقع شده است.  این روستا از شمال به رودخانه تلار، از جنوب به جنگل، از شرق به روستای شیرجه کلا و از غرب به  روستای «گاوانکلا» بابل محدود شده است

 

 

 

خاستگاه روستا :

 

تاريخ روستانشيني در ايران نشان مي دهد كه معمولاً‌ در نواحي روستايي موقعيت مناسب، آب كافي جهت شرب و زراعت، امكان دفاع در برابر تهاجمات زمين و خاك مساعد از عوامل اصلي ايجاد سكونت گاه ها محسوب مي شوند كه در اين ميان وجود آب و امكان دفاع در گذشته نقش بسيار مهمي در شكل گيري و توسعه يك روستا داشته اند .

 

وجود رودخانه تالار، خاك حاصلخيز، بارش مناسب، شرايط مساعدي را فراهم آورده و همزمان وجود دور رودخانه در گذشته و ارتفاع بالاتر محدوده روستا به نسبت اراضي اطراف امكان دفاع را درگذشته فراهم آورده است. اين عوامل خود زمينه بسيار مناسبي براي به وجودآوردن يك مجتمع زيستي در محدوده روستا فراهم آورده است به همين دليل بخشي از مردمان اين مكان را براي سكونت برگزيده اند .

 روستای700ساله

«کلیج خیل» در 700سال پیش منطقه ایی آباد بود. این روستا به گفته علامه دهخدا در سال1258دارای650نفرجمعیت بوده است.

وجه تسمیه این منطقه به اسبی گفته می شود که هر دوپای او کج است. کلمه «کلیج» نانی است که خمیر آن از دیوار تنور افتاده ودر میان آتش پخته باشد.

 بحثی که درباره کلیج خیل از نظر سیاسی ونظامی می شود وانتخاب چنین اسمی این است که کلیج خیل دردامنه غربی ترز وسفت قلعه قرارداشت واز دو طرف آن می توانستند به قلعه ضربه وارد کنند یکی از سمت بابلکنار ودیگری از طرف شاه جوان وامام زاده شاه زیارت(ع) یعنی ضلع شمالی وشرقی. به همین دلیل دو پای این روستا کج بود.

 منطقه کلیج خیل ومنطقه زیولا بسیار با اهمیت بودند ونفوذ در این منطقه به منزله سقوط حکومت به حساب می آمد .کلیج خیل نقش نان پخته ای را داشت وآماده برای ایجاد هر انرزی برای مقابله بابیگانه بود. بررسی های تاریخی نشان دهنده آن است که روستای کلیج خیل سوابق تاریخی زیادی دارد که می توان به بنای قدیی شاه زیارت اشاره کرد که درمیان زمین های شالیزاری واقع شده است.

درگذشته لوله ای کوزه ای معروف به گنگ از شاه نشین بین مرتع زیولا وروستای کلیج خیل امروز تا شاه زیارت کشیده می شود. موادی مانند شیر، دوغ،وآب را از طریق این لوله به بازاری به نام همین امام زاده یعنی بازار شاه زیارت انتقال می دادند. درواقع این محل بازار هفتگی بود که هر یک از مواد نام برده از لوله های مجزا به این بازار منتقل می شد وبه فروش می رسید. این روستا چند امام زاده به نام های امام زاده سید مراد(ع)(بین روستای کلیج خیل وشیرجه کلا)، امام زاده عسکری(ع)(کنار مدرسه راهنمایی پسرانه) وامام زاده شاه زیارت(ع) درمیان شالیزارها رادرخودجای داده است.تنها رودخانه این روستا رودخانه رودخانه دایمی«گل دره» که روستا را به دو قسمن پایین محله وبالا محله تقسیم می کند. درره های متعددی وجود دارد که مهم ترین آن گل دره وسنبل دره است. گل دره به داخل سد سنبل رود وان هم به رودخانه بابل واقع در منطقه بابلکنار می ریزد. این روستا تپه هایی با نام «تپه کشکا»، «تپه استخر سر» و«تپه کلنگا» که پوشیده از علفزار هستند را در خود جای داده است.

 جمعیت روستا:

 این روستا در دهستان شرق و غرب سوادکوه شمای  قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، جمعیت آن 1430 نفر (۴30خانوار) بوده‌ است.

 

نامگذاری کلیج خیل :

 

طي بررسي هاي به عمل آمده علت نامگذاري روستای کليج خيل بر گرفته از موقعيت توپوگرافي منطقه است . کليج خيل به اسبي گفته مي شود که هر دو پايش کج باشد

 

 

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 

ورود کاربراننظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد دهیاری؟
 

پیوندهاآخرین اخبار جهان | اخبار سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | علمی | ورزشی | اخبار فناوریسامانه پیامک ترز | ثبت نام رایگان